ظهریکشنبه  و به مناسبت هفته دولت، آب آشامیدنی و گاز روستای آقبلاغ  کرد از توابع بخش مرکزی شهرستان خلخال به بهره برداری رسید

 

 در این افتتاح که مسئولین شهرستانی و استانی و اهالی این روستا حضور داشتند، مدیر امور آب و فاضلاب روستائی خلخال گفت : پروژه آبرسانی به روستای آآقبلاغ  کرد، از سال 93 شروع شده است و با اعتباری بالغ بر550 میلیون تومان در هفته دولت سال 96 به بهره برداری می‌رسد و در اختیار اهالی روستا قرار می گیرد .

سید محمد دیباج لطیفی افزود: این پروژه دارای دو مخزن 180 مترمکعبی و با لوله گذاری خط انتقال به طول 5 کیلومتر و بازسازی دو دهنه چشمه، احداث و در اختیار اهالی این روستا قرار گرفت و امیدواریم که اهالی با همکاری و صرفه جوئی در آب سالم و بهداشتی ما را در ارائه خدمات بهتر یاری نمایند.

معاونت شرکت گاز استان اردبیل نیز با افتتاح گاز این روستا افزود:147 خانوار با اعتباری بالغ بر750 میلیون تومان از این نعمت الهی بهره‌مند شدند.

ودود پناهنده از مردم خواست: ضمن صرفه جوئی در مصرف بهینه گاز، درلوله کشی و استفاده از بخاری، استاندار های لازم را رعایت کنند.

 

 

موقعیت مکانی


فاصله روستا ی آقبلاغ کرد تا شهر  خلخال ۱۳کیلومتر و ارتفاع از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است آقبلاغ کرد منطقه‌ای کوهستانی با طبیعتی بکر و بسیار زیبا با آب و هوای معتدل و نسبتا سرد می‌باشد. 
موقع ریاضی روستا:
روستای اقبلاغ کرد در شمال شهر خلخال در ۴۸ درجه، ۳۰ دقیقه، ۳۹ ثانیه طول جغرافیایی شرقی و ۳۷ درجه، ۴۸ دقیقه، ۳۸ ثانیه عرض جغرافیایی شمالی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است 

زبان کرمانجی


 کرمانجی (به کردی: Kurmancî) که یکی از گویش‌های اصلی زبان‌های کردی است.

 
زنان کرمانج در حال ریسمان بافی

کرمانجی، سرشتی قدیمی‌تر و اصلی‌تر را نسبت به دیگر گویش کردی حفظ کرده چرا که دیگر زبان‌های کردی به خاطر نفوذ دراز مدت فارسی و شاید جذب یک زیرلایه مشخص ایرانی، دستخوش دگرگونی‌های چشمگیر شده‌اند.[۳] فهم زبان گویشوران کرمانجی و سورانی در ابتدا کمی مشکل است اما پس از مدتی قادر به برقراری ارتباط با هم خواهند بود.[۴] بیشتر کردهای جهان با گویش کرمانجی سخن می‌گویند.


لینک کانال کرمانج آقبلاغ


لینک ورود به کانال کرمانج آقبلاغ 

@kormanjaghbolagh